کفپوش و نقش آن در زیبایی منزل شما ، کفپوش ها نقش مهمی در طراحی دکوراسیون را دارا است و برای پس زمینه در دکوراسیون ، مبنای طراحی دیگر اجزا همانند دیوار ها ، مبلمان و… قرار دارند و طراح ، دکوراسیون را طبق آن برنامه ریزی می نماید .


همچنین شکل ظاهری که کفپوش ها به محیط می دهند به شکل گیری از بسیاری از آن ها می تواند در کم تر شدن مصارف انرژی یا تلاش برای تمیز کردن سطح هایی که به شکل مستقیم در مقابل لک و غبار هستند تاثیر گذار هستند .
یکی از علل هایی که بر روی انتخاب مدل کفپوش موثر است اندازه رفت و آمد است . یعنی برای جاهایی که رفت و آمد در آن ها مثل درب ورودی از کفپوش های مقاوم تر و برای محل هایی با رفت و آمد کم مثل پذیرایی ها از کفپوشی تزئینی به کار برده می شود تا هم از قیمت مناسب تری برخوردار باشند و هم محکم تر باشد .


1-کفپوش سرامیکی :


این کفپوش ها از خاک رس و سفال درست می شوند . با پیشرفت علم می توانید شبیه سنگ ، فلز و یا چوب باشد . سرامیک دو مدل لعابی و بدون لعاب دارد که مدل لعابی آن می تواند براق و نیمه براق و مات هم باشد . که در طرح و رنگ و اندازه های گوناگون توزیع شوند .
کفپوش های سرامیکی در برابر آب مقاوم هستند .
به محیط سرما می دهد پس خوب تر است در آب و هوای سرد به کار برده نشود  . 
شکننده است و به آسانی لب پر می شود .
مشکل دیگری که به وجود می آید این است که درز ها بسیار زود کثیف می شوند و شکل کار را خراب می نمایند که البته می شود با اجرای یک لایه سیلر از آن ها در مقابل لک شدگی محافظت کرد و یا از مواد بند کشی با رنگ ثابت به کار برد .
سرامیک ها لیز می باشند برای محیط هایی که کودکان و یا سالمندان در ان رفت و آمد زیادی را دارا هستند پیشنهاد نمی شود .


زیرسازی : 


احتیاج به زیر سازی ویژه ای ندارند و تنها کافی است قبل از نصب سطح زیر آن صاف و هموار باشد و از روغن تمیز شود که در این صورت سرامیک با چسب سرامیک به آسانی قابلیت نصب را دارد .


کفپوش موزائیکی : 


از این کفپوش بیشتر برای محیط های خارج از خانه همانند حیاط ها به کار برده می شود .


زیرسازی : 


برای این کف پوش هم احتیاج به زیر سازی ویژه ای نداریم و فقط در مواقعی که سطح مبنا صاف و هموار باشد و مقاومت کافی را دارا باشد بعد از ملات ریزی موزائیک ها گذاشته می شوند . در مواقع لزوم به محکم سازی سطح بعد از صاف و هموار کردن کف اول یک ملات نیمه خشک پهن می شود بعد یک دوغاب از پودر سنگ و سیمان روش می ریزند و در آخر موزائیک ها را روی آن می چینند .